Tatil Kredisi ve Bilinmesi Gerekenler

0

Günümüzde bireylerin ekonomik sıkışıklık yaşamış olduğu anlarda bir deva olarak düşündüğü şey banka kredisi kullanmak olmaktadır. Derhal her türlü ihtiyacın karşılanması için bankalardan kredi çekmek söz mevzusu olabilmektedir. Gerek konut ya da otomobil sahibi olmak, gerekse de bazı gereksinimleri karşılamada bütçemizin yetersiz olduğu durumlarda bankalar birbirinden değişik kredi kampanyaları ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu krediler içinde yer edinen ve bilhassa yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber insanların fazlaca rağbet gösterdiği kredilerden olan tatil kredileri, bankaların kampanyalar dâhilinde düzenlemiş olduğu kredilerdendir. Kampanya kredisi olarak yazları kısa vadelerde ve cazip ödeme koşulları ile karşımıza çıkan tatil kredileri, öteki tüm krediler de olduğu şeklinde 36 ay vadeli olarak müşterilerle buluşturulmaktadır. Tatil kredilerinin öteki krediler mühim bir farkı, bu kredi de avantajlı olarak taksit erteleme fırsatının sunulmasıdır. Yaz ayları içinde tatil kredisi kullansanız bile hemen sonra bütçeniz doğrultusunda ödemelerinizi yapmanız söz mevzusudur.

Bankalar tatil kredileri için gerek tatil siteleri gerekse de acentelerde bir ekip anlaşmalar yapmaktadır. Bu anlaşmalar sonrasında çeşitli kampanyalar düzenleyerek tatil kredileri ve cazip seçenekler sunmaktadır. Sadece tatil kredisi taksit imkânından yararlanmak hemen sonra faizlerin artmasına sebep olabilmektedir. Bunun sebebi ise aradan geçen zamana bağlı olarak yeni bir tanesin gündeme gelmesidir. Tatil kredisi kullandıktan sonrasında taksit erteleme avantajından yararlanmak istiyorsanız banka taksitlendirmesi üç aylık bir ertelemeyi doğal olarak tutacaktır. Sadece taksitlerde 3 aylık erteleme yapmanız faizlerin artmasına niçin olacağı için bu hemen sonra bütçenizi sarsabilir. Bu mevzuda kendi bütçenize uygun davranarak bir ödeme planı çıkarmalısınız ve taksit erteleme imkânından yararlanmak istediğinizden olmalısınız. Toplam ödenecek faiz miktarının artması ertelenen dönem süresince geçerlidir.

Tatilde kredi kullanmanın yanında deneyebileceğiniz öteki bir yöntem ise kredi kartıdır. Kredi kartına dokuz taksit yaparak gene tatil kredisi imkânlarının aynısından faydalanabilirsiniz. Kredi kartları için tatilde yapacağınız konaklamalarda 9 taksit imkânı sunulmaktadır. Tatil kredisi kullanmak kadar isabetli bir karar olan kredi kartına taksit yaptırarak bir planı yapmak rahat bir planı doğrultusunda bütçenizi sarsmayacaktır. Öteki tüm krediler de olduğu şeklinde tatil kredisinde de bankalar tarafınca bir ekip dosya harcaması alınmaktadır. Bankalar değişik kampanyalar düzenleseler de dosya harcaması adı altında alınan harcamalar nerede ise tüm bankalar için geçerlidir. Harcamaları kullanacağınız tatil kredisini eklendiği için taksitleriniz bir miktar artacaktır. Bazı bankalar dosya harcaması almayıp tatil kredisi için uygulanan faiz oranını bir kaç puan yükselterek kredi imkânı sunmaktadır. Tatil kredileri için bilmenizde fayda olan öteki bir nokta ise gene uygulanacak olan sigorta masraflarıdır. Pek fazlaca banka tıpkı dosya harcamasında olduğu şeklinde sigorta yapma mevzusunda da birbirine benzer işlemler uygulanmaktadır. Tatil kredisi için bankaların peki o kazak sigortasını mecburi koşmaktadır. Gene bankaların kendilerine güvence olarak hazırladıkları bu sigortaların harcaması kredi harcaması içine dâhil edilmektedir. Kredi notunuzu ayrıca göz önüne almaktadırlar.

Eğer tatile çıkma planınız var ise ve tatil için kredi kullanmak istiyor iseniz bu mevzuda bankaların kampanyalarını dikkatlice inceleyiniz gerekir. Kampanyalar da ki farklılıklar hakkında informasyon sahibi olarak ve taksit erteleme imkânının hangi bankada ne şekilde işlediğini bilerek tatil kredisi çekmeniz hemen sonra ödeme mevzusunda güçlük yaşamınızın önüne geçecektir. Tatil kredisi kullanırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta ise bankaların uygulayacağı faiz oranıdır. Ne kadar faiz oranları birbirine yakın şeklinde görünse de uygulanacak olan faiz oranındaki bir kaç puanlık yükselme bile bütçenizin dengesini altüst edebilmektedir. Bunun için derhal her uygulayacağı faiz oranı hakkında düşünce sahibi olarak sizi sunulacak aylık taksit miktarını bilerek kredi kullanınız.

Tatil Kredisi ve Bilinmesi Gerekenler
5 (100%) 2 Oy verildi.

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.