Platformlardan Bağımsız Veri Tabanları

0

Veri tabanı bilhassa yazılım sektöründe oldukça yaygın olarak lüzumlu bilgilerin dijital ortamda saklanması olarak tanımlanmaktadır. Veri tabanları yazılım geliştirme süreçlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Değişik platformlar tarafınca kullanılabilecek veri tabanları, ilgili uygulamaya dair istenilen tüm informasyon parçalarının saklanmasına olanak sağlar.

Bağımsız Veri Tabanı Nedir?

Bağımsız veri tabanının düzgüsel veri tabanından tek değişik geliştirme platformuna olan bağlılığının ortadan kalmasıdır. Bu şekilde değişik ortamlarda yazılım geliştirme icra eden kişiler herhangi bir uyum problemi yaşamadan veri tabanı içinde yer edinen detayları kendi seçtikleri platformda kullanabilirler.

Veri Tabanı Kullanım Amaçları?

Veri tabanları belirli özellikleri barındırmalıdır. Bunlardan en önemlisi ise etkin bir yönetim sisteminin yer almasıdır. Bu sistemler oldukça büyük oranda veriyi saklamış olduğu için meydana gelebilecek tüm sorunların önüne geçilmelidir. Etkin bir yönetim yardımıyla veri tabanına erişim mevzusunda yaşanabilecek tüm problemler ortadan kaldırılır.

Öteki mühim konulardan biri de veri tabanının güncellenmeye uygun bir yapıda oluşturulmasıdır. Devamlı informasyon girişinin olduğu yazılım dünyasında veri tabanına kayıtlı olan bilgiler saatler hatta dakikalar içinde değişmektedir. Bu değişimlerin uygulanması ve sistemin güncel tutulması kullanıcı tarafında lüzumlu bilgilere erişilmesi için oldukça önemlidir.

Veri Tabanını Platformdan Bağımsız Olması

Bağımsız veri tabanları yardımıyla içinde yer edinen bilgiler değişik sunuculara taşınabilmektedir. Entegrasyon problemini de ortadan kaldıran bu bağımsız yapılar, geliştiricilerin istedikleri anda verileri başka bir alana taşımasına olanak tanımaktadır. Bu taşıma süreci süresince etkin bir halde uygulanacak yönetim yardımıyla, süreç içinde herhangi bir veri kaybı olması da engellenebilir. Bundan dolayı veri tabanları söz mevzusu olduğunda yönetim aşaması öteki tüm süreçlerin önüne geçmektedir. Bununla beraber iyi oluşturulmuş bir veri tabanı geliştiricilerin yazılım uygulama süreçlerinde gereksinimleri olan tüm bilgilere süratli bir halde ulaşmasına da olanak tanır. Tüm bu faktörler iş birliği içinde çalmış olduğu vakit verimli bir veri tabanı uygulaması gerçekleştirilmiş olur.

Platformlardan Bağımsız Veri Tabanları
5 (100%) 4 Oy verildi.

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.