Nişan Alışverişi Ne Zaman Yapılmalı Bohça Ürünleri

0 235

Evlilik için ilk adıma atan genç bireyler bu konuda ilk aşama olan sözlenme ve ardından nişanlanma olayı ile artık beraberliklerini herkese duyurmuş oluyor. Nişanlanma olayı artık bu işi düğünün ön hazırlığı haline getirmektedir. Nişan için çok büyük törenler yapılabildiği gibi aile arasında küçük çaplı bir kutlama da yapanlar olabiliyor. Nişan töreni öncesi her iki tarafın da alması gereken malzemeler bulunuyor. Bu sebeple Nişan alışverişine çıkılıyor. Peki, bu nişan alışverişine ne zaman çıkılmalıdır? Nişan alışverişi her iki tarafın kendi başına yaptığı bir alışveriştir ama gelinin ve damadın beğendiği ürünleri alma adına alışverişe topluca gidiliyor. Alışveriş sonunda nişan bohçası hazırlanıyor.

Nişan Bohçasında Neler Bulunur?

nişan bohçasında neler var

Nişan bohçasında bulunan malzemeler gelin ve damat için farklılıklar gösteriyor. Öncelikle gelinin nişan bohçasına alışveriş sırasında neler alınıyor buna bakmak gerekiyor. Öncelikle gelinin bohçası damadın bohçasına göre daha süslü ve ayrıntılı bir bohça olarak hazırlanıyor. Bu bohça içerisinde gecelik takımları, makyaj takımı, iç çamaşırı, terlik, parfüm, ayna ve tarak seti, ayakkabı, çanta, bir takım elbise, takı seti, malzemelerin içine konulacağı sandık veya sepet, süslemek için tül, çiçek ve en son özel işlemeli saten bohça alınıyor. Bunların yanında bohçaya el işi olarak hazırlanmış olan yazma, patik, lif, seccade gibi malzemeler de konulabiliyor. Damadın bohçasında ise takım elbise, ayakkabı, çorap, terlik, kemer, cüzdan, mendil, iç çamaşır, tıraş seti, temizlik seti, havlu-bornoz seti, tesbih, seccade gibi malzemeler de damadın bohçasına konuluyor.

 Nişan Sırasında Bohça Değişimi

Nişan töreni öncesinde nişan alışveriş yapılıp bohçalar hazırlanıyor. Kız tarafı damada erkek tarafı geline bohça hazırlıyor. Hazırlanan bohçalar nişan töreni yapılacak yere getiriliyor. Yüzükler takılıp pasta kesilince bohçalar ortaya getiriliyor. Erkek tarafı gelinin bohçasını sandık veya nişan sepeti ile ortaya koyar ve bohça açılıyor. Bohçanın içerisinde bulunanlar tek tek açılıyor ve davetlilere gösteriliyor. Kız tarafı da damadın bohçasını getiriyor ve açıyor. Bohçalar karşılıklı olarak birbirine veriliyor. Her iki taraf getirilen bohçayı nişan töreni sonrası evine götürüyor. Nişan töreni böylece geleneklere uygun şekilde sona eriyor.


Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.