Kredi Notu Nasıl Oluşur ve Hesaplanır

0

Bankaların müşterilerine kredi verecekleri zaman kendilerine referans olarak aldıkları puanlama sistemine findeks kredi notu sistemi denilmektedir.  Bankaları yapacağınız kredi başvurularının onaylanması için öncelikle kredi notunu uzun yüksek olması gerekmektedir.  Bu açıdan da bankalar findeks kredi notu olarak 1500 puan ve üzerindeki müşterilerine kredi kullanma imkânı sağlamaktadır.

Kendilerine kredi başvurusu için gelen müşterilerinin öncelikli kredi notunu sorgulama ekranında öğrenebilen bankalar 0-1900  aralığında bir puanlama sisteminden oluşan findeks kredi notu sistemi içerisindeki puana bakmaktadır.  Findeks kredi notu hakkında merak edilen en önemli noktada kredi alabilmek için nasıl bir puana sahip olunması gereklidir.  Findeks kredi notu bankalar tarafından kişinin ödeme alışkanlıklarının ve performansını yansıtan bir puandır.  Bu puanın oluşumu ise kişilerin kredi kullanıp kullanmamasına,  kredi kartı kullanıp kullanmadığını,  eğer kredi ya da kredi kartı kullanıyor ise bunları olan borcunu düzenli olarak ödeyip ödemediğini göre gerçekleşmektedir.  Bankalara ya da çeşitli finansal kuruluşları olan borçlarını vaktinde yapan ve düzenli bir ödeme alışkanlığı olan vatandaşların findeks kredi notu yüksek olmaktadır. 0-1900  aralığında değişen kredi notu birbirinden farklı beş gruba ayrılmaktadır.  Bu grupta 0-700  puan aralığında olan bireyler çok riskli bireyler olarak görülmektedir. 700-1099  puan aralığındaki bireyler ise orta riskli gruba dâhil olmaktadır. 1100-1499  puan aralığındaki bireylerin ödeme alışkanlıkları biraz daha düzenli olduğu için az riskli grupta yer almaktadırlar. 1500-1699  puanı bireylerin ödeme performansı daha yüksektir ve bu bireyler iyi grupta yer almaktadır. 1700-1900  puan aralığında olan bireyler ise ödeme alışkanlıkları son derece düzenli olduğu için çok iyi grupta yer alırlar.

Findeks kredi notu karışık bir istatiksel hesaplama işlemidir ve tek çok ölçütün bir araya getirilmesiyle oluşmaktadır. Findeks kredi notunu oluşumundaki dağılım ise yine farklı bileşenlerden oluşmaktadır.  Bu da alımda kullanılan kredilerin ve kredi kartlarının ödeme alışkanlıkları puanı neredeyse %30 gibi büyük bir oranı oluşturmaktadır.  Buradan yola çıkarak denilebilir ki kredileriniz ve kredi kartlarınızı yaptığınız ödemeler findeks kredi puanı hesaplamasındaki en önemli kriter olmaktadır.  İkinci sırada bireyin hesap durumu ile borç durumu gelmektedir ki burada findeks kredi paranın yaklaşık yüzde 25’igibi bir oran oluşturmaktadır.  Tıpkı kredilerde ve kredi kartı kullanımındaki ödemelerin findeks kredi puanındaki öneminde olduğu gibi mevcut borç durumunda puan oluşumunda çok önemli bir etkendir. Yakın zamanlarda yapılmış olan kredi başvuruları da findeks kredi puanını oluşmasını etkilemektedir.  Her ne kadar yakın zamanda yapılan kredi başvurularında ki ödemeler performans olarak yansıması da yüzde yirmi oranında notu etkilemektedir.  Kullanılan kredilerin yoğunluğunun kredi puanını  etkileme oranı ise yüzde 15’tir. Puanlama yapılırken diğer ölçütler ise %10 oranında puan etkilemektedir.

Findeks kredi notunuzu ne yer yüksek olmasını istiyorsanız ve bankalardan kredi kullanmak için avantajlı olmak istiyorsanız yapmanız gereken bir an önce bireysel kredileri ve kredi kartları borçlarını ortadan kaldırmak olmalıdır. Çünkü findeks notu oluşumunda kredilerin ve kredi kartı borçlarının puanı etkilime oranı %30 dur.  Tabii bununla birlikte kredi taksitlerini ve kredi kartı ekstrelerini zamanından önce ödersiniz notunuzu olumlu olarak yansıyacaktır. Findeks kredi notunu olumsuz olarak etkileyen nedenlerin başında bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarının olumsuz olması gelmektedir.  Mevcut hesap ve borç durumunuzda % 25 gibi bir oranda etkileme gücüne sahip olduğundan borç durumunuzu ne kadar azı indir girersiniz bu sizin için o kadar avantajlı olacaktır.

5.0
09

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.