Kız Öğrencileri İçin Edirne Yurt Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

0

Şu sıralarda üniversite imtihanını kazananlar ya da yerleştirme sonucunu öğrenenler veyahut üniversitede okuyanlar olsun. Eğer bu saydığımız durumların birine dahil iseniz, talebe yurdu doğrusu barınacak yer problemi bir halde sizi ilgilendiriyordur. Bilhassa yabancı bir şehirde Edirne’de üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler ilk iş olarak kalacak yer sorununu düşünürler. Peki kız öğrencileri yurt seçimini nasıl yapmalı, nelere dikkat edilmelidir? Edirne özel kız öğrenci yurdu seçimini yaparken dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

Edirne Özel Kız Öğrenci Yurt Avantajları

Eğer gelir durumunuz fazlaca iyi noktalarda değil ise, birçokları benzer biçimde ilk hedefiniz Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları olacaktır. KYK yurtlarına, ilgili kurumun resmi sitesi aracılığı ile, üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının derhal akabindeki bir tarihte müracaat yapabilirsiniz. Devlet yurtları belirli kuralları ve standartları olması sebebi ile öğrencilerin ilk tercihi olmaktadır. Barınma ücretleri, edirne yarı özel kız yurt fiyatlarına bakılırsa daha uygundur. Ve son yıllarda başlanan KYK hususi yurtlar uygulaması da, odasında opsiyon isteyen öğrencilerin hizmetine fazlaca cüzzi bir ücret farkı ile sunulmaya başlanmıştır. Bu şekildeki devlete ilişkin KYK hususi yurtları ile tek kişilik odada kalma, daha değişik vasıta gerece ulaşmak benzer biçimde avantajları elde edebilirsiniz. Standart devlet yurtları bugün üniversitesi olan her ilde vardır. KYK hususi yurtları ise, talebin fazlaca olduğu büyük şehirlerde bulunur.

KYK Avantajları

KYK’ya bağlı devlet yurtlarının avantajları bunlarla sınırı olan değil doğal olarak. Her öğrenciye verilen günlük yiyecek fişlerini kullanarak yurdun yemekhanesinden fiş bedeli kadar parasız yiyecek yiyebilirsiniz. Parasız verilen bu fişlerin aylık tutarına baktığımız vakit, yurdun aslen bedavaya geldiğini görebilirsiniz. Zira ortaya çıkan meblağ ile yurda aylık verdiğiniz para neredeyse aynıdır.

Yukarıdaki devlete bağlı Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarının avantajlarına özetlemek gerekirse değindik. Dediğimiz benzer biçimde ilk etapta bilhassa orta derslik dediğimiz aileler devlet yurdunu tercih ederler. Sadece şu şekilde bir durum var ki, isteyen her insana devlet yurdu çıkmayabiliyor. Talebe nüfusunun fazlaca yoğun olduğu, buna rağmen edirne özel yurt sayısının yetersiz olduğu yerlerde, yurt önceliği gelir durumu en fena olan öğrenciye verilir. Bu durumda, yurda yerleşemeyen öğrenciler mecburen hususi sektöre ilişkin yurtlara, apartlara ya da kiralık evlere yönelmektedir. Belirli standartları olmadığı için bu şekilde, tercih yapmak zorunda kalan öğrenciler kalacağı yer açısından fazlaca detaylı araştırma yapmış olup, mağdur olmayacağı bir seçim yapmalıdır. Bu benzer biçimde işletmeler tamamen kazancına odaklandığı için ileriki zamanlarda verilen hizmetin kalitesinde düşüşler gözlemlenebilmektedir. Ek olarak bu benzer biçimde hususi yurt ya da apartlar çoğu zaman minimum 1 senelik sözleşme imzaladığı için, sonraki aylarda çıkmak mevzusunda da problemler yaşayabilirsiniz.

Kız Öğrencileri İçin Edirne Yurt Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
5 (100%) 9 Oy verildi.

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.