İsim Denklik Belgesi ve Bilinmesi Gerekenler

20 321

İsim denklik belgesi bir kişinin isim yada soyadını ne süre ve niçin değiştirdiğini belgelemeye yaran belgenin adıdır. Bu belge içinde kişinin daha öncesinden kullanmakta olduğu ad ve soyad bilgilerinin yeni isim ve soyad ile birebir aynı şahıs bulunduğunu beyan etmektedir ve bu belge devlet kurumları tarafınca verildiyse geçerlidir.

Noterler üstünden verilen isim denklik beyannamesi ile karıştırılmamalıdır. Her iki belge kullanım alanlarına nazaran farklılık göstermektedir.

İsim Denklik Belgesi Nereden ve Iyi mi Alınır

İsimlerin değiştirilme işlemini meydana getiren son kurum üstünden müracaat edilerek belge talebinde bulunabilirsiniz. İsimin değiştirilme sebebine bağlı olarak değişik kurumlara yönelmeniz gerekebilir. Mesela evlendiniz ve soyadınız değiştirildiyse nüfus müdürlüğü tarafınca verilen evlilik kayıt örneği almanız kafi olacaktır. Mahkeme kanalı ile isim değişikliği yapmış iseniz adınıza mahkeme sonucu sureti ve soyadınızın değiştirildiğini belgeleyen  vukuatlı nüfus kayıt örneği sizin için kafi olacaktır.

Göçmenler Iyi mi İsim Denklik Belgesi Alır

İsim denklik belgesi talepleri bireysel olarak nüfus il müdürlüğü üstünden yapılmaktadır. Nüfus il müdürlüğü tarafınca talepte bulunan kişinin Türkiye vatandaşlığı almadan ilkin ki ad ve soyad detayları var ise geri işlemler başlatılır.

Belge başvurusu esnasında Türk vatandaşlığı alan kişinin geriye dönük detayları sistem üstünde olmaması durumunda belge verilmez. Bu durumda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne müracaat yapılmalıdır. Genel Müdürlük üstünden kişinin dosyası incelemeye doğal olarak tutulacak ve lüzumlu bilgiler sağlandığı taktirde isim denklik belgesi düzenlenerek kişiye verilecektir.

Kişinin hiçbir bilgisine doğrulama sağlanamıyor ise isim denklik belgesi verilmesi söz mevzusu değildir.

İsim Denklik Belgesi Alamıyorsanız Yapılması Gerekenler

Bağlı olunulan Nüfus Müdürlüğü yada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafınca belgenin düzenlenmesi için referans olabilecek belgeler eksikse yapabileceğiniz bazı işlemler bulunmaktadır.

Türk vatandaşlığınızın haricinde Bulgaristan, Almanya, Fransa yada değişik bir ülkenin vatandaşlığına sahipseniz ani çifte vatandaşsanız. Çifte vatandaşı olduğunuz ülkenin geçişlik ve kimlik belgesini Türkçeye çeviri ettirerek nüfus müdürlüğüne ibraz edebilirsiniz.

Eğer nüfus kayıtlarında çifte vatandaşlığınıza dair bir data yok ise isim denklik belgesi alamazsınız. Bu durumda öncelikle yabancı vatandaşlığınızın bulunduğunu yetkili mercilere beyan etmeniz gerekmektedir.

Çifte vatandaşlığınızın bildirimini yaparak isim denklik belgesi almanız için öncelikle doğduğunuz ülke üstünden doğum belgenizi almanız gerekmektedir. Daha sonrasına size en yakın Türkiye konsolosluğuna giderek belgenizi apostil ettirmeniz gerekmektedir.

İsim Denklik Belgesi Apostil İşlemleri

Apostil, taraf ülkelerce imzalanan Lahey anlaşmasına nazaran, bir ülkede düzenlenen resmi bir belgenin öteki bir ülkede ibraz edilebilmesine olanak elde eden bir onaydır. Apostil işlemi ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır bunun için ücret ödemenize gerek kalmamıştır.

Apostil işlem süresi ülkeler içinde farklılık göstermektedir genel olarak bir ila on iş günü içinde tastik edilmektedir. Apostil edebileceğiniz başlıca evraklar:

 • Doğum belgesi
 • İsim denklik belgesi
 • Talebe belgesi
 • Evlilik cüzdanı
 • Yeterlik

Başta olmak suretiyle bir fazlaca belgeyi apostil ederek taraf ülkelerde kullanabilirsiniz.

Ölen Şahıs için İsim Denklik Belgesi

Ölen şahıs çifte yurttaş ise defin edilmek istenen ülkeye istinaden lüzumlu evrakları konsoluk üstünden sorarak güncel halini sormalısınız. Şuan için güncel olarak Valilik ve kaymakamlık üstünden ölüm belgesi, isim denklik belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkartılması gerekmektedir.

Toplanan evraklar defin edilecek ülke diline nazaran çeviri edilmedir. Çeviri edilmiş tüm evraklar apostil işleminin arkasından ilgili ülkenin konsolosluğuna gidilerek kalan işlemlere başlanmalıdır.


20 Comments
 1. Gencho says

  Merhaba eşim Bulgaristan doğumlu ve bu sene evlendik ancak Bulgaristan da 3 isim kullanılıyormuş. Bu söylemiş olduğunuz belge ile 3 isimin eşime ait olduğunu tasdik ettirdik. Tercüme büroları üzerinden isim denklik belgesi için işlem yaptırmayın. Arkadaşında yazdığı gibi isim denklik belgesi ücretsiz olarak alınabiliyor. Sadece tercüme için ücret ödemeniz yeterli.

 2. Halil says

  İsim değişikliği düşünenler için güzel bir yazı olmuş

 3. Recep Çalışkan says

  İsim denklik belgesi ile ilgili bilgilendirme için teşekkür ederim

 4. Kenan Genç says

  Arkadaşın isim değişikliği için başvurduk ancak kayıtlarda vatandaşlığının bulunmadığı söylendi. Nasıl bir yol izleyebiliriz acaba?

  1. Sezer says

   Yazımızın içerisinde bahsettiğimiz devlet kurumlarına başvurarak eksikleri giderilmesinin ardından isim denklik belgesi almak için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 5. uğur says

  internetle arası iyi olmayan bir arkadaşım araştırmamı istedi isim denklik belgesi için gerekli evraklar diye burası denk geldi. zor olur sandım çünkü ilk defa böyle bir şey duydum. yardımınız için teşekkürler.

 6. oktay demir says

  güzel makale olmuş emeğinize sağlık isim denklik belgesi alacaklar için kılavuz niteliğinde olmuş.

 7. Hilal Aydın says

  İsim denklik belgesi nedir gibi bir soru hakkında kafamda soru işareti kalmadı. Teşekkürler.

 8. elif says

  bende soyadımı değiştirmeyi düşünüyorum ilerde bana da faydası olabilecek bir paylaşım teşekkür ederim

 9. Zeliha says

  İkinci isim ekletmeyi düşünüyorum. Verilen bu isim denklik belgesi sonradan işime yarar mı? İşim değişiklik sonrası sadece kimlik değişikliği yeterli degil mi?

  1. Sezer says

   Zeliha bazı makamlar isim değişikliği sonrası kişi doğrulaması için isim denklik belgesi isteyebiliyorlar. Ücretsiz isim denklik belgesi alarak bu sıkıntının önüne geçebilirsin.

 10. Alkan Çalışkan says

  Hemen konu linkini arkadaşıma iletiyorum onunda bu isimle alakalı bir sıkıntısı var umarım bu makale yardımcı olur

 11. Mert says

  Üç gündür isim denklik belgesi ile ilgili araştırma yaparken ilk bulduğum site burası ve merak ettiğim herşeye açıklık getirmişsiniz. Teşekkürler.

 12. Çalışkan says

  Aynısı başıma bir arkadaşım için gelmişti ismi atakan bu konu hakkında arayıp bilgilendiriyorum hemen.

 13. Hasan says

  Verilen bilgilerin en doğru kısmı ilçe nüfus md müracaatı kabul ve sonunda isim denklik belgesi tanzim etmesidir. Yani ilçe postacıdır. Son yıllardaki aşırı müracaattan dolayı içişleri bakanlığı kalabalığı ilçelere dağıtmıştır.

  Soru: Romanya vatandaşı 1931 muhaciri TC vatandaşlığına o zaman alınmış, şimdi hayatta değil. Muhacir belgeleri devlet arşivinden elden resmi yazıyla alınmış, yani bunlar mevcut. Küçücük Romanya devleti 1 ayda doğum ve vatandaşlık kayıt belgelerini vermiş, apostillenmiş vaziyette .
  Çocuğu ilçe nüfus md müracaat yaptı 8 ay önce. Hala “işlem devam ediyor “ cevabı alıyoruz.

  Sizce kaç yıl sürer bu?

  1. Sezer says

   Evraklarınızın eksiksiz olarak işleme alındığından emin misiniz?

 14. Hasan says

  Evrak fazlası var ve orijinal
  Soru cevaplayanlar bu kısımları bilmedikleri için gargaraya getiriyorlar. İlçe nüfus md eldeki evraklara bakmak dahi istemedi. Biz de saf saf devlet arşivini boşattık..

 15. Hasan says

  Burada sadece hayatta olan Bulgar göçmenlerine yol gösterilebildiğine kanaat getirdim. Prosedürün içeride nasıl çalıştığını biken kimse yok.

  1. Sezer says

   Ölen kişiler için isim denklik belgesi almak biraz daha güç. Ölüm belgesi işin içine girdikten sonra ölen kişi ile isim denklik belgesi alacak kişinin aynı olması için doğrulama işlemleri daha zorlu oluyor.

   1. Hasan says

    Ortada zorluk filan yok. Muhaceret eski olduğu için devlet arşivinde “Muhaceret Belgelerini” yani ne var ne yok tüm arşiv belgeleri orijinal kırmızı mühür ve imzalı olarak aldım. NVI da bu işlemi yapması lazım. Benden bu evrakları almak veya devlet arşivinde hangi rafa bakacaklarını öğrenmek istemiyorlar. Geldiğimiz yere dönmemizi istemiyorlar. Oysa küçücük Romanya tüm belgeleri 1 haftada halledip bize teslim etti. Büyük devletmişiz…

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.