Hangi Yazılımlar ve Diller ile Programlar Oluşturulur

0

Günlük hayatta kullanılan her aygıt ne olursa olsun bir programlama algoritmasına göre tasarlanmış ve programlanmıştır. Bir makineye istenilen işlemin yaptırılabilmesi için öncelik olarak bir algoritma hazırlanmış olmalıdır. Hazırlanan algoritmaya gore vasıta ve gereçler oluşturulduktan sonrasında (fizyolojik ve mekanik tasarım yapıldıktan sonrasında) yazılımsal algoritma devreye sokulur. Mesela; bilgisayarın yapım aşamasından sonrasında onu dış dünya ile iletişime geçirecek yazılımların yüklenmesi, donanım cihazlarını kullanılabilir hale getiren donanım sürücülerinin yüklenmesi şeklinde.

 Programlar nasıl oluşturulur?

Sorusunun yanıtını vermek bu örnek ile oldukça açık hale gelmektedir. Her donanım aletinin kendine özgü hususi yazılımları bulunmaktadır. Bunlar o aleti kullanılabilir hale getiren fizyolojik yazılımlardır. O cihazın kullanıma hazır hale gelmesinin peşinden, kullanıcının istediği yazılımları yükleyip kullanabildiği yazılımlar ise kişileri dış dünya ile iletişime geçiren, uygulama yazılımlarını kullanma imkânı sunan yazılımlardır.

 Yazılımcı Kime Denir?

           Programlar nasıl oluşur? Sorusunun yanıtını en iyi verebilecek kişiler yazılımcılardır. Bilgisayar mantığında düşünebilen kişiler yazılımcı olmaya aday kişilerdir. Bu kişiler dünya üstünde mevcud oldukça sayıda programlama dillerinden minimum bir tanesinde uzmanlaşıp, o sistemin gerektirdiği tüm platformlara hitap edebiliyorsa yazılımcı olmuş olur. Şu an birçok programlama, yazılım, kodlama dili mevcuttur. Bunların değişik değişik sektörel dağılımı vardır. İnternet programcılığı, Web Programcılığı, Veri Tabanı Programcılığı şeklinde. Bunların sayısı bir fazlaca fazladır.

 Kodlama Dilleri Nedir?

Malum en eski programlama dilleri, Pascal, Basic, Q-Basic şeklinde programlama dilleridir. Bunların devamında, C, C++, C# ve Java, şeklinde programlama dilleri geliştirilmiştir. Bunların haricinde açık kaynak kodlu sistemler üstünde çalışan, PHP, Oracle seçimi programlama dilleri de mevcuttur. Hepsinin kendine gore artı ve eksileri mevcuttur. Yapacağınız yazılıma gore en uygun dili seçerek kodlama yapmak size süre kazandıracaktır.

Hangi Yazılımlar ve Diller ile Programlar Oluşturulur
5 (100%) 3 Oy verildi.

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.