Emeklilerin Ramazan Bayramı İkramiyeleri 2018

0 28

Bildiğiniz suretiyle 7143 sayılı Kanun ile  beraber ssk, bağkur ve işgören emeklilerine yılda iki kere bayram ikramiyesi ödenmesi  düzenlemesi getirilmişti.2018 senesinde emeklilere ilk bayram ikramiyelerinin Haziran’ın ilk haftasında ödeneceği duyurulmuş sadece tam bir tarih belirtilmemişti. Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU 29 Mayıs 2018 Salı yapmış olduğu izahat ile emekli bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarihleri deklare etti. Peki emeklilerin bayram ikramiyesi hangi tarihte ödenecek ?

Emekli bayram ikramiyeleri hangi tarihte ödenecek ?

Emek verme Bakanı Jülide SARIEROĞLU emeklilere bu yıl ilk bayram ikramiyelerinin ödeneceği zamanı deklare etti. Buna gore;

  • Bağkur ve emekli sandığı emeklileri emeklilik ikramiyesini 7 Haziran 2018 tarihinde,
  • SSK emeklileri de 8 Haziran 2018 tarihinde bayram ikramiyesini alabilecek.

Bayram ikramiyesi için müracaat gerekiyor mu, emeklilerin banka hesaplarına mı ödenecek?

Bayram ikramiyesinden yararlanabilmek için Toplumsal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile herhangi bir müracaat yapmanız gerekmiyor. Yukarıda belirtilen tarihlerde emeklilik ikramiyeleriniz otomatikman emekli maaşı hesabınıza aktarılmış olacak.

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak, dul ve yetimler ne kadar ikramiye alacak ?

Eğer şahıs kendisi emekli ise şu demek oluyor ki dul ya da yetim maaşı almıyorsa ödenecek ikramiye tutarı 1000,00 TL olacak. Dul ve ya yetim maaşı alanların alacakları bayram ikramiyesi tutarları ise maaş hisse oranlarına gore hesaplanıp ödenecek.

Mesela tek başına aylık alan dul eş 750 lira alacak. Eğer dul eş ile beraber maaş alan çocuk da var ise bu durumda eşe 500 TL, ufaklıklara ise 250 TL ödenecek. Tek başına yetim maaşı alanlar da 500 lira ikramiye alacak.

Ek olarak iş kazasından ya da meslek hastalığından dolayı Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan devamlı iş göremezlik geliri alıyorsanız ödenecek ikramiye tutarı devamlı iş göremezlik oranınıza gore hesaplanacak. Mesela iş kazası ve ya meslek hastalığı sonucu emek verme gücündeki yitik oranını minimum %60 oranında kaybeden birisine 600 TL ikramiye ödenecek.

Emekli bayram ikramiyesini kimler alacak ?

Emekli bayram ikramiyesi ödenecek olanlar şunlar;

  • 4a ssk emeklisi,
  • 4b bağkur emeklisi,
  • 4c emekli sandığı işgören emeklisi,
  • İş kazası ve ya  meslek hastalığı kapsamında devamlı iş göremezlik geliri alanlar.
  • Şehit yakını olarak maaş alanlar ile gazi maaşı alanlara,
  • Vaziyfe aylığı alanlara ya da harp malulu olanlara,
  • Engelli emekli ya da malulen emekli olanlara ödenecek.

2018 ramazan bayramından ilkin emekli maaşları da ödenecek mi ?

Mevzu hakkında resmi bir izahat yapılmadı. Ancak verilen haberlere dayanarak bayramdan önce ödenebileceği algısı oluşuyor.


Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.