Çocukların Parmak Emme Alışkanlıkları

0

Bebeklerin haiz olduğu en kuvvetli refleks parmak emmedir ve bu refleks anne karnında adım atar.Yaşamın ilk yıllarında görülen ve düzgüsel gelişim gösteren çocuklarda bu davranış zararsızdır.

Parmak emme davranışı anne karnında öğrenilir ve bu davranış yaşamın ilk yıllarında ruhsal bir doyum olarak devam eder. Bu davranış 18. Aylarda sıklaşır ve 4 yaşlarında azalarak kaybolması beklenir. Sadece evladınız 5-6 yaşlarına gelmiş ve bu davranışı sergilemeye devam ediyorsa dikkat edilmelidir.

 ÇOCUKLAR NE ZAMAN PARMAK EMER?

1 yaşındaki çocuklar uykuya dalarken, beslenme öncesi, diş mineleri kaşındığı dönemlerde, aileye yeni kardeş katıldığında; kaygı, korku, utanma durumlarında; itimat, sevgi ve ilgi eksikliğinde ve anneden ayrıldıklarında, memeden erken kesilmişse parmaklarını emerler.

 CEZA VERMEYİN, BASKI YAPMAYIN

Bir çok çocuk bu davranışı yaşlarının gereğince yapmış olup kendiliğinden terk eder. Anne-babalar telaşa kapılmamalı, sabırlı olmalı ve çocuğun ilgisini başka alanlara yöneltmelidir. Baskı yapmak, ceza vermek, elini bağlamak ya da eline acı sürmek benzer biçimde yöntemlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi taktirde önlenebilecek bir davranış olan parmak emme kalıcı tiklere, alt ıslatmaya, tırnak yemeye sebep olabilir.

 ANNE-BABALAR SABIRLI OLUN

Parmak emme davranışından çocuğunuzu uzaklaştırmak için ilk olarak sabırlı olmalısınız. Hiçbir çocuk bunu engellediğinizde derhal davranışı bırakmayacaktır. Ona uygun ortam yaratın. İlgisini oyuna ve oyuncaklara yönlendirin. Diş çıkarma döneminde diş kaşıyıcı kullanın. Kolay bir üslupla ona bu davranışın güzel olmadığını anlatın. Sevginizi ve ilginizi kesinlikle tamamlanmamış etmeyin. Parmak emmeyi küçümsemek ve bebeği bu mevzuda utandırmak onları bu davranıştan kurtarmak için çözüm yöntemi olarak kullanılmamalıdır.3-4 yaşlarına kadar düzgüsel bulunduğunu ihmal etmeyin ve engellemeye çabalamayın.

 DAMAK YAPISINI BOZUYOR

Parmak emme çoğunlukla yapılıyor ve yaş ilerledikçe çocuk bundan vazgeçmiyorsa diş ve damak yapısında bozulmalara sebep oluyor. Üst damak ileri gelirken alt damak geri itilir ve bu da fizyolojik olarak konuşma bozukluğu ve ağız kapanışının güzel duyu açıdan fena bir sonuçla sonlanmasına niçin olur.

Çocukların Parmak Emme Alışkanlıkları
5 (100%) 5 Oy verildi.

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.