Burun Kanaması ve Olası Nedenleri

0
Yaşamın devamlılığında mühim bir yere haiz olan burun bazı nedenlerden dolayı zarar görebilir. Nefes almayı elde eden bu organın işlevini yerine getirememesi sonunda kanama meydana gelebilir. Hal bu şekilde olunca gövde sağlığı negatif yönde etkilenir. Söz mevzusu burun kanaması sebepleri kişiden kişiye birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenler yaş, beslenme ve vücut direnci ile doğru orantılıdır. Söz gelimi düşük dirence haiz olan bünye burun kanaması oluşumuna meyillidir. Bununla beraber burun kısmına şiddetli darbe alınması da bahse mevzu olan kanama durumunu tetikler. Öte taraftan herhangi bir ciddi hastalığın varlığı da burun kanamasına sebep olabilecek unsurlar içinde yer alır.


​​​​​​Burun kanaması sebepleri denildiğinde bu durumu ciddiye almak gerekiyor. Aksi takdirde bununla beraber gelen ciddi hastalıkların varlığı gün yüzüne çıkamaz. Bu şekilde bir problemin önüne geçebilmek adına burun kanamasının oluştuğu andan itibaren tabip muayenesine doğal olarak tutulması önemlidir.

 Burun Kanaması Sebepleri Nedir?

Yaşamı negatif yönde etkileyen burun kanamasının altında yatan sebeplerin tespit edilmesi için sıhhat kuruluşlarından destek alınması gerekir. Bunun için tabip muayenesi ile beraber bazı tetkiklerin yapılması önemlidir. Bunun bununla beraber vücut direncinin korunması için vitamin ve mineral deposu yüksek besinlerin tüketilmesi önemlidir.

Söz​​​​Söz mevzusu burun kanaması sebepleri içinde yer edinen hafifçe etkenler aşırı bitkinlik, burun içnin yabancı bir cisimle karıştırılması ve güneş ışınlarının negatif tesiri olarak ön planda tutulabilir. Öteki taraftan da iç hastalıkların varlığı da bu sıhhat sorununu tetikler. Kanser, verem, damar tıkanıklığı, deri yaralanması ve birçok sorun burun kanamasına niçin olabilir. Bunların yanı sıra yoğun stres hali de burun kanamasina etken olabilir. Ek olarak, burun kemiği kırığı, burun kemiği çatlağı, kılcal damarlarda meydana gelen dolaşım bozukluğu ve iltihaplanma da bu soruna eşlik edebilir.

Burun Kanaması ve Olası Nedenleri
4.8 (96.67%) 6 Oy verildi.

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.