Arsa Kredisi Almak için Bilinmesi Gerekenler

0

Bankalar oldukça değişik sebeplere bağlı olarak müracaat icra eden kişilere kredi kullandırmaktadır. Bu krediler içinde konut kredisi, vasıta kredisi, gerekseme kredisi yeni almış olduğu benzer biçimde ek olarak arazi ve arsa kredileri de yer almıştır. Pek oldukça şahıs için fırsat oluşturulan kredilerin içindeki arsa kredisi bankacılık sektörünün her geçen gün süratli bir halde gelişmesine bağlı olarak yaygınlaşmaktadır. Kimi süre kişiler bir arsayı almak için niyet etmektedir sadece her arsanın bir de yeri olduğundan kendilerine sunulan fiyatı karşılamamaktadır. İşte bu benzer biçimde durumlarda arsanın fiyatı olan nakdi karşılamak amacıyla bankaların kredi sistemi devreye girmektedir.

Arsa Kredi Başvurusu

Arsa almak için bir bankaya müracaat yaptığınızda ilk alacağınız kredi arsa kredisi yada ihtiyaç kredisi olmaktadır. Arsa kredileri son dönemlerde bankalara kredi için en oldukça başvurulan kredilerden bir tanesidir. Arsa kredisi alabilmek için bazı yolları kovuşturmak gerekmektedir. Arsa kredisi daha oldukça elindeki mevcut bakiyesi ile arsa almak isteyen kişilerin arsanın fiyatını nakit olarak karşıladıkları süre kullandıkları bir kredidir. Arsa almak isteyen şahıs bankaya bu mevzuyla ilgili başvurusunu yaptıktan sonrasında gerekseme duyduğu fiyatı bankadan talep etmektedir. Kişinin başvurusu üstüne banka bazı araştırmalar gerçekleştirir. İlk olarak kişiye ilişik ödeme geçmişini araştırır. Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir kredi ödemesi olup olmadığını, eğer daha önceki dönemlerde kredi kullanmış ise ödemelerinde bir aksaklık yaşadık yaşanmadığını bakılır. Şu demek oluyor ki bankalar kendilerinin referans olabilmesi adına başvuruda bulunan kişinin kredi notuna bakarlar. Eğer müracaat icra eden kişinin kredi puanı arsa kredisi için kafi ise banka kendisine meydana getirilen başvuruyu pozitif olarak sonuçlandırır.

Kredi notu 1500 puan üstündeki kişiler ister rahatça bankalardan kredi kullanabilmektedir. Gene kredi kullanabilmek için kişinin kredi ödemesini bakılmaktadır. Eğer mevcut bir kredi ödemesi var ise ve bu ödemeler gelirinin yüzde yetmişini aşıyorsa bankalar yeni kredi kullanılmasına izin vermemektedir.

Arsa Kredisi Şartları

Sadece kişinin herhangi bir engeli yok ise bankalar arası kredi kullanımına izin vermekte ve kişinin talep etmiş olduğu miktarı karşılamaktadır. Arsa kredisi alabilmek için izlenebilecek ilk yol budur. Bu kadar iyi kullanmak için izlenecek ikinci yol ise gene elinde arsayı alabilecek nakdi olmayan kişinin almak istediği arsayı bankaya ipotek ederek almasıdır. Artık kredisi almak isteyen şahıs almak istedi arsanın tapusunu da bankaya götürerek kredi başvurusunda bulunacaktır. Bu müracaat esnasında en uygun arsa kredisini almak için alacağı arsayı bankaya ipotek ettireceğini de bildiri eder. Kişinin kredi çekme mevzusunda önünde herhangi bir engelli yoksa banka tarafınca teklifi pozitif karşılanacaktır. Böylece istediğim miktarı bankadan alabilecek ve arsayı bankaya ipotek ettirmek suretiyle kredisini çekecektir. Sadece burada ilk izlenen yoldan değişik olarak ödemelerde herhangi bir problem yaşanması durumunda banka ipotek etmiş olduğu arsayı borçlu olan kişinin elinden almaktadır. Birazcık acele kredilerde olduğu benzer biçimde arsa kredisinde bankaların birbirinden değişik uygulamaları mevcuttur.

Bazı bankalar ekspertiz değerinin %50 oranında arsa kredisi kullanımına izin verirken bazı bankalarda ise bu oran ekspertiz değerinin % 75 ne kadar çıkabilmektedir. Vadi mevzusunda da bankaların birbirinden değişik uygulamaları vardır. Kimi bankalar artık kredisi kullanımını 36 ay vade ile sınıflandırırken kimi bankalarda bu vade 60 aya kadar çıkabilmektedir. Eğer artık kredisi kullanacaksanız dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan iki nokta vardır. Bunlardan birincisi bütçenizi zarar vermeden bir bade belirlemelidir. İkincisi ise belirlenen ekspertizi değeridir ki burada belirlenen kıymet arsanın fiyatını tamamını karşılamayacağı için geri kalan kısmını nakit olarak elinizde bulunmasıdır.

5.0
04

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.