Alkol Bağımlılığı ve Sonuçlarında Oluşan Problemler

0

Günümüzde hızla artan boşanma durumlarının sebepleri içinde bitmek bilmeyen alkol tiryakilerinin ailesine verdiği zararlarda var. Alkole başvuran insanoğlu toplumsal açıdan ne büyük zararlar verdiklerini ayılamadıkları sürece anlayacak değiller. Sertlik gören bir tek eşleri değil, bu durumdan evlatlar birden fazla yönden etkileniyorlar. Ilk olarak anne-baba içinde çıkan her tartışmada ruhsal açıdan üzüntüye girdikleri şeklinde babadan yoksun bir çocukluk geçirerek de kendilerini noksan ve kuvvetsiz hissetmiş oluyorlar. Ek olarak sıhhatli bir baba profili görmedikleri için itimat problemi yaşayarak ileride kişilik oluşturma mevzusunda yanlışa sapmalar gösterebiliyorlar. Hep babalar mı alkol bağımlılığı ile suçlu olur? Annelerde bu şekilde bir durumla evlatlarını başı bükük bırakabiliyorlar heralde.

Alkol bağımlılığı nedir?

Alkolün birden fazla çeşidi içinde içecek olarak tüketileni etanoldür. Birçok hastalığa niçin olmasının yanında insanı insan icra eden akıl ve iradenin kullanımını yavaşlatır, kişinin kontrolünü kaybetmesine niçin olur. Bu bahsedilenler kişinin zaman içinde uç noktalar kayması ile kimi zaman oldukça sinirli kimi zaman devamlı gülen bir kişilik iken kimi zaman hep susan kimi zaman de asla durmadan konuşan bir tipe dönüştürür. Ek olarak bir çok alkol bağımlısı söylediği cümleleri anımsamaz ve daima içme arzusu duyar.

Sanki içki almadığı zamanlarda yaşayamayacağını hisseder, gerçeklikten kaçmayı, ne yaşadıysa umursamamayı ister. Fazlaca oranda ve çoğunlukla alkol tüketimi kişinin sarhoşken anlık olarak sıkıntısından kurtuluşunu sağlasa da bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığın bozulmasına sebep olur.

 Alkol Bağımlılığının Emareleri

En görünür emare kişinin alkol kullandığı aşikar olsada asla bunu kabul etmemesidir. Bu tip kişiler alkolün ona zarar vermediğini iddia eder. Alkolü birden fazla kez bırakmaya çalışan fakat başarıya ulaşmış olamayan kişilerde alkol bağımlısıdır. Kullandığı alkol miktarını azalttığında kendini daima fena hisseder, asla almadığında kendisine ve çevresine akla gelmeyecek zararlar verebilir.

Alkol Bağımlılığı ve Sonuçlarında Oluşan Problemler
5 (100%) 6 Oy verildi.

Paylaş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.